لینک مستقیم(تحقیق شهرستان تربت جام از دیدگاه جغرافیا)

تحقیق شهرستان تربت جام از دیدگاه جغرافیا|39020958|lgq39010660|شهرستان تربت جام, دانلود تحقیق شهرستان تربت جام, پاورپوینت شهرستان تربت جام, تحقیق در مورد شهرستان تربت جام, تحقیق درباره شهرستان تربت جام, تحقیق راجع به شهرستان تربت جام, تحقیق آماده شهرستان تربت جام, پاورپوینت در مورد شهرستان تربت جام, جغرافیا , دا,,,
جوینده گرامی در این پست شما فایل با عنوان تحقیق شهرستان تربت جام از دیدگاه جغرافیا را مشاهده می نمایید.

دانلود تحقیق با موضوع شهرستان تربت جام،
در قالب Word و در 55 صفحه قابل ویرایش.


بخشی از متن تحقیق :
شهرستان تربت جام
موقعيت جغرافيايي
سرآغاز شناخت جغرافيايي شهر،ارزيابي موقعيتي است كه شهر در محدوده ي جغرافيايي محلي و ناحيه اي مي تواند داشته باشد.بر همين اساس شهرستان تربت جام در شمال شرقي كشور ايران،شرق استان خراسان و در مسير جاده ي آسيايي ايران –افغانستان (بين 60 تا 631) طول شرقي و 34 57 تا 362 عرض شمالي واقع گرديده است.
حدود آن از شرق به رودخانه ي هرير رود (موز ايران وافغانستان – تركمنستان) از جنوب به شهرستان تايباد و از مغرب به شهرستان تربت حيدريه و از شمال به شهرستان سرخس و از شمال غرب به مشهد ختم مي شود.
دهانه ي ذوالفقار محل تلاقي مرز هاي ايران و افغانستان و تركمنستان در شرق شهرستان قرار دارد . مركز اين شهرستان شهر تربت جام است كه داراي مختصات جغرافيايي 6039 طول و 3514 عرض جغرافيايي در دهستان ميان جام و در فاصله ي 165 كيلومتري شهر مشهد و 966 كيلومتري تهران قرار دارد.
وسعت
شكل جغرافيايي شهرستان باعث گرديده كه جهات جغرافيايي آن زياد با هم تفاوت نداشته باشد به گونه اي كه فاصله ي شمالي ترين تا جنوبي ترين نقطه 6/166 كيلومتر و شرقي ترين تاغربي ترين نقطه 83/110 كيلومتر است.

وسعت شهرستان بالغ بر 8879 كيلومتر يعني يك سي و پنجم مساحت خراسان (هرسه خراسان فعلي) را به خود اختصاص داده است. ودر بين شهرستان ها داراي رتبه 12 در استان مي باشد. مركز اين شهرستان وسعتي بالغ بر 1100 هكتار را داراست.
ناهمواري ها
سهم عمده اي از وسعت شهرستان را ناهمواري ها در بر گرفته به طوري كه كوه هاي بالاي 2000 (دو هزار) متر در سطح منطقه زياد است. از مهم ترين ارتفاعات منطقه مي توان كوه شاه نشين در مناطق شمالي با بلندترين ارتفاع ( 2117 متر) و كوه دال ، شاهانةتالك،ناگهانية گله كوه، كوه سفيد ، چاي سبز، ككي كوه، يخك، ميزامير، كوه سنگ را نام برد.
در مناطق جنوبي مي توان از كوه هاي بزد با ارتفاع 2812 متر كليداق با 2942 متر و تك فرخنه و كوه ميان جام كه تقريبا در فاصله ي 30 كيلومتري شهر قرار دارند نام برد.
جلگه ي جامرود كه در حدود 30 تا 60 كيلومتر عرض و 130 كيلومتر طول دارد در بين ارتفاعات شمالي و جنوبي بخش مركزي قرار گرفته و ارتفاع آن در نواحي شمالي منحني ميزان 1000( هزار ) متر را دور مي زند.ودر منطقه ي مرز به طرف شمال و جنوب مسير آن تغيير يافته و خطوط 700 الي 800 متر منطقه را در بر مي گيرد، اين دشت محل اصلي كشت غلات محسوب گشته و علاوه بر آب هاي زير زميني ، رودخانه هاي جامرود ،قلندر آباد ، بردود فريمان و تيمنك آن را آبياري مي كنند.
دشت زور آباد دشتي نسبتا كم ارتفاع در مجاورت دو رودخانه هريرود و كشف رود قرار دارد ، از جمله ارتفاعات شمالي آن مي توان از مزدوران و بزنگان نام برد و از ديگر ارتفاعات مي توان از گرماب ، خواجه حسام و ابراهيم خاني نام برد . پل خاتون محل تلاقي هريرود و كشف رود نيز در امتداد مزدوران در محل تلاقي مرز سه كشور قرار دارد.
آب و هوا
زمستان هاي سرد و تابستان هاي گرم و خشك و بارندگي منطقه ،تربت جام را داراي آب و هواي نيمه بياباني نموده است. تغييرات درجه حرارت معادل 4/14 و در ماه هاي مختلف متفاوت بوده ودر ايستگاه سينوپتيك تربت جام گرم ترين ماه هاي سال تير ومرداد و سرد ترين ماه ها دي و بهمن به ترتيب با معدل حرارت 7/26 ، 8/25 ، 2/3 ، 5/4 درجه سانتي گراد به ثبت رسيده است.
متوسط ساليانه درجه حرارت رقعي معادل 4/14 درجه سانتي گراد را نشان مي دهد بيشترين روزهاي يخبندان مربوط به ماه دي بوده و به طور ميانگين 103 تا 91 روز مي باشد....